18 H

18:00 - 22:00
Pražákův palác
Full Colour

workshop v Herně s kresbami od Jiřího Franty a Davida Bӧhma, každý účastník si odnese kšiltovku anebo šátek s vlasní omalovánkou

18:00 - 22:00
Pražákův palác
Možnost listovat

nejnovějšími a nejzajímavějšími publikacemi o umění v knihovně

18:00 - 24:00
Pražákův palác
Computer Graphic Re-visited

viruální rekonsrukce Valochovy výstavy od Jiřího Muchy a Jany Horákové

18:00 - 22:00
Uměleckoprůmyslové muzeum
Pozdrav z Bienále

typografický workshop

18:00 - 21:00
Místodržitelský palác
Staré umění a street art

sprejový workshop na nádvoří s pomocí grafické techniky šablony a spreje s výtvarnou školou Start-Art

18:00 - 21:00
Biskupský dvůr
Houbářská poradna
odborné určení vzorků hub, malá výstava akuálně rostoucích hub
18:00 - 21:00
Biskupský dvůr
Mechová poradna

odborné určení vzorků mechů, vzorkovník častých druhů mechů

18:00 - 21:00
Biskupský dvůr
S Mendelem v laboratoři aneb co Johan netušil

Možnost vyskoušet si práci ve virtuální laboratoři pomocí interaktivní tabule, Mendelanium

18:00 - 23:00
Dietrichsteinský palác
Vědomostní kvíz

v expozici Svět nerostů o zajímavé ceny

18:00 - 23:00
Dietrichsteinský palác
Permonický fotokoutek

v expozici Svět nerostů

18:00 - 23:00
Dietrichsteinský palác
Výtvarná dílna

výroba knižních záložek ve výstavě Analfabeta Negramotná

18:00 - 22:00
Pavilon Anthropos
Vypravěč pohádek, mýtů a příběhů Tomáš Machek

za doprovodu přírodní až pravěké zvukohudby

18:00 - 22:30
Pavilon Anthropos
Šamanské bubny, kostýmy a šamanské masky v expozici
18:00 - 22:00
Pavilon Anthropos
Vyrob si svou masku

interaktivní výtvarná dílna (nejen) pro malé návštevníky. Pod vedením Lenky Crhové bude možné vyrobit si masky.

18:00 - 23:30
Pavilon Anthropos
Tématický hudební doprovod

Dj Liguid A

18:00 - 23:30
Pavilon Anthropos
Čajchana v jurtě

čajové speciality a tradiční vodní dýmky.

18:00 - 23:30
Památník Leoše Janáčka
Hudebně-výtvarná dílna

se zaměřením na nápěvky mluvy

18:00 - 19:30
Technické muzeum v Brně
Rok 1908

doba Rakouska - Uherska

18:00 - 24:00
Technické muzeum v Brně
Před budovou TMB ležení bezpečnostních složek první republiky
18:00 - 24:00
Technické muzeum v Brně
Historická stereovize

dobové snímky Paříž EXPO 1900

18:00 - 24:00
Technické muzeum v Brně
Hieronymus Lorm

můžete si přiblížit svět bez zvuku a obrazu a pozat komunikaci hluchoslepých s vnejším světem

18:00 - 20:30
Muzeum romské kultury
Workshopy a dílny pro děti

malování na papírové talíře akrylovými barvami

18:00 - 21:30
Muzeum romské kultury
Originální dřevěné kolotoče řezbáře Matěje Holuba

Pro děti od 3 let, 5 Kč / jízda / program před muzeem

18:00 - 23:00
Hrad Špilberk
Zašifrovaná osmička

šifrovací hra pro dospělé / program v interiéru hradu - zpoplatněno

18:00 - 23:00
Hrad Špilberk
Střední škola umění a designu, stylu a módy, Vyšší odborná škola Brno

Ukázky restaurování keramiky, malby, nábytku, dřevořezby / program v Sále Ogilvy - zpoplatněno

18:00 - 24:00
Hrad Špilberk
Program s hudbou, kejklíři a šermíři

připravěný za finanční podpory statutarního města Brna a Jihomoravského kraje, připomene 400. výročí počátku třicetileté války a 370. výročí podepsání Vestfálského míru. Na všech nádvořích jarmarjk s historickým zbožím, řemesly a bohatým občerstvením / program na Velkém nádvoří hradu - zdarma

18:00 - 23:30
Hrad Špilberk
Tábor hradní posádky

jízda na koni pro děti, žonglérska dílna pro malé i velké / Západní krutina - zdarma

18:00 - 23:30
Hrad Špilberk
Hvězdárna a planetárium Brno

pozorování noční oblohy astronomickými dalekohledy (pouze za příznivého počasí) / Jihozápadní bastion - zdarma

18:00 - 21:00
Dům umění
Kinoskládačka

Tvořivá aktivita pro děti a dospělé

18:00 - 19:30
Dům pánů z Kunštátu, Galerie G99
amish -> rave

 / Galerie G99

18:00 - 23:30
Památník písemnictví na Moravě
Klášterní vinařství
18:00 - 23:30
Památník Mohyla míru
Boje a osvobození obcí slavkovského bojiště v dubnu 1945
18:00 - 23:30
Památník Mohyla míru
Vojenské tábory

(sovětský, německý, rumunský, čs. sbor)

18:00 - 23:30
Památník Mohyla míru
Dobové automobily, kozáci na koních
18:00 - 23:30
Památník Mohyla míru
Vojenská polní kuchyně
18:00 - 23:30
Památník Mohyla míru
Sovětská polní pošta
18:00 - 23:30
Památník Mohyla míru
Vojenské písně z období 2. světové války
18:00 - 21:30
Diecézní muzeum
Výtvarný program pro děti

(salónek muzea)

18:00 - 22:30
Diecézní muzeum
Otevřená katedrála sv. Petra a Pavla
18:00 - 22:00
Diecézní muzeum
Otevřené věže katedrály sv. Petra a Pavla

(vstup 20 Kč)

18:00 - 21:00
Diecézní muzeum
Ukázka dravců
18:00 - 24:00
Vyhlídková věž Staré radnice

Poté, co vystoupáte 173 schodů, se vám ze speciálně nasvícené věže naskytne jedinečný pohled na Brno z výšky téměř 63 metrů.

18:00 - 24:00
Nádvoří Staré radnice

Venkovní prostranství pod věží Staré radnice ožije díky doprovodnému programu.

18:00 - 22:30
Brněnské podzemí
LABYRINT POD ZELNÝM TRHEM

Téměř kilometrový labyrint středověkých chodeb a sklepů spojený s expozicí o životě Brňanů.

18:00 - 22:45
Brněnské podzemí
MINCMISTROVSKÝ SKLEP

V historických sklepních prostorách objevíte zapomenuté řemeslo ražby mincí v Brně i na Moravě a také expozici s audiovizuální prezentací historie i současnosti Brna.

18:00 - 22:30
Brněnské podzemí
KOSTNICE U SV. JAKUBA

Prohlídky unikátních prostor druhé největší kostnice v Evropě s kosterními ostatky více než 50 tisíc zemřelých, kterou osvítí světla svíček.

18:00 - 23:30
Káznice

Výjimečný objekt s historií sahající až do konce 18. století. V průběhu 20. století zde docházelo k politickým popravám odpůrců nacismu a komunismu. Prohlídky v rámci Brněnské muzejní noci povedou po zkrácené trase (30 minut) - dvůr č. 3, bývalá robotárna, kaple, cely smrti a dvůr č. 1.

18:00 - 23:00
Mahenův památník
Možnost komentované prohlídky

stálé expozice, pracovny Jiřího Mahena, zahrady s kvetoucí dřevitou pivoňkou i knihovny.

18:00 - 22:00
Divadlo Radost
Ve stolařské dílně budou k vidění krátké ukázky z představení.
18:00 - 24:00
Muzeum vlakové pošty
Poštovní přepážka s příležitostným razítkem.
18:00 - 24:00
Muzeum vlakové pošty
Dětská pošta
18:00 - 20:00
Krajský úřad Jihomoravského kraje
Historická cesta hejtmanstvím

ochutnávka historie pro děti s rodiči

18:00 - 20:00
Krajský úřad Jihomoravského kraje
Hravé workshopy

Hasičského záchranného sboru JMK

18:00 - 20:00
Krajský úřad Jihomoravského kraje
Dětské tvořivé dílničky
18:00 - 24:00
Krajský úřad Jihomoravského kraje
Melody Gentlemen

swingové hity 30. a 40. let 20. století

18:00 - 24:00
Krajský úřad Jihomoravského kraje
Kavárna s občerstvením

zajišťuje organizace Bwindi Orphans

18:00 - 23:30
Krajský úřad Jihomoravského kraje
Komentované prohlídky

reprezentační místnosti úřadu, Archiv MU (jen do 22.00), za příznivého počasí výhled ze střechy

18:00 - 20:30
Krajský úřad Jihomoravského kraje
Prohlídka krajské včelnice

(za příznivého počasí)

18:00 - 24:00
Nová radnice
Sněmovní sál, Rytířský sál, Sál Rady města Brna

volná prohlídka

18:00 - 24:00
Filharmonie Brno
Prohlídky pro skupiny 40 osob začínají každou čtvrt hodinu.

V průběhu hodiny zájemci projdou zákulisím Besedního domu, poslechnou si tři krátké koncerty a seznámí se s novinkami projektu na stavbu nového koncertního sálu. Role průvodců se ujímá vedení Filharmonie Brno: ředitelka, náměstek, dramaturg, manageři koncertního oddělení a tisková mluvčí.

18:00 - 24:00
Industra Art
Design shop

po celý večer bude otevřený Industra DesignShop

18:00 - 23:00
Česká národní banka, pobočka Brno
Komentované prohlídky

Expozice „Lidé a peníze“ v Brně vytvořená ve spolupráci  Moravským zemským muzeem se nalézá v budově dřívější Hypoteční banky markrabství Moravského a dnes České národní banky. Nabízí unikátní pohled na historii vývoje peněz a prezentuje ucelený vývoj měny v českých zemích s důrazem na odlišná specifika tohoto fenoménu na Moravě. Návštěvníci si mohou prohlédnout unikátní dokumenty dokládající historii měnové politiky, dále platidla a ukázky ochrany peněz v minulosti a současnosti.

18:00 - 23:00
Česká národní banka, pobočka Brno
Komentované prohlídky

Výstava „Krása ve skle a kovu“ představuje dílo jednoho z nejvýznamnějších tvůrců československých a českých mincí Jiřího Harcuby (1928—2013), které odkázal ČNB. Na několika desítkách sochařských a sklářských exponátů dokumentuje celoživotní dílo tohoto světově uznávaného sklářského výtvarníka, sochaře a medailéra, který je autorem např. české pětikoruny.

18:00 - 24:00
Červený kostel
Prohlídka kostela a křestní kaple,

prodej knih, turistická známka, Moravská adventní hvězda, příležitost k odpočinutí a povzbuzení

18:00 - 20:00
Artikle
EXPOZICE 2/2018 ... rozměr do 50 cm ...

setkání s autory

Dům pánů z Kunštátu, Galerie G99 Daniel Hüttler: CCCC / Pracovní stůl -> elektronika

O Muzejní noci bude CCCC vystavovat malou a obyčejnou sbírku elektronických nástrojů, které si může veřejnost vyzkoušet a použít : také se uskuteční promítání výběru gifů a krátkých videí, jejichž autorem je Daniel Hüttler / Galerie G99

18:00 - 23:30
Hrad Špilberk
Procházka jihomoravskými vinicemi

 s Moravskou bankou vín / Jihovýchodní bastion

18:00 - 23:30
Muzeum romské kultury
a také...

ve výstavách kustodi v oděvech různých romských skupin světa, posezení u otevřeného ohně na dvoře muzea, tradiční romské pokrmy

18:00 - 23:00
Technické muzeum v Brně
Historické autobusy

Zájemci mohou využít předváděcích jízd autobusů MHD ze sbírek Technického muzea v Brně.

18:30 - 21:30
Biskupský dvůr
Mr. Swing

nádvoří Biskupského dvora

18:30 - 23:00
Dietrichsteinský palác
Taneční show

argentinské tango, výuka tance, živá hudba

18:30 - 23:30
Technické muzeum v Brně
Hospoda u Pavlíků v Uličce řemesel

zábavné kvízy pro velké i malé (filmy a herci první republiky, mezníky české historie s koncovým číslem 8, jak znáte mapu první republiky atp.)

18:30 - 23:30
Technické muzeum v Brně
Technická herna

poznávejte na vlastní kůži zákonitosti fyziky a chemie.

18:30 - 19:30
Muzeum romské kultury
Andrej Pešta: mire sveti/ Světy Andreje Pěšty

komentovaná prohlídka s kurátorem výstavy Adamem Holubovským

18:30 - 23:30
Podhorácké muzeum
První ochutnávka piva z obnoveného klášterního pivovaru
18:30 - 23:30
Podhorácké muzeum
Ukázky řemeselné výroby: kovář, přadlena, košíkař
18:30 - 23:30
Podhorácké muzeum
Promítání přírodovědného filmu o šelmách Causa Carnivora
18:30 - 23:30
Podhorácké muzeum
Ochutnávka vín a ovocných moštů
18:30 - 23:30
Podhorácké muzeum
Zpěvomat (hlasové workshopy)
18:30 - 23:30
Podhorácké muzeum
Prohlídky baziliky Nanebevzetí Panny Marie
17:30 - 21:00
Artissimo
Otevřená dílna
17:00 - 23:30
Mendelovo muzeum MU
Gregor Johann Mendel - příběh skromného génia

stálá expozice s vystavenými originálními rukopisy, které představují počátek genetiky / individuální prohlídka

17:00 - 23:30
Mendelovo muzeum MU
Muzeum starobrněnského opatství (MUSO)

/ individuální prohlídka

16:00 - 21:00
Muzeum ve Šlapanicích
výtvarné dílny, aktivity ve výstavě
16:00 - 19:00
Kino Art
archivní pásmo dětských animovaných filmů

z pokladnic českých archivů

16:00 - 21:30
VIDA! science centrum
Pevnost VIDArd

možnost zahrát si hru o poklad expozice, ke hře je nezbytné použít vlastní chytrý telefon, startovní balíček na pokladně

16:00 - 22:00
VIDA! science centrum
Plyne jako voda

stanoviště v okolí budovy s experimenty, které vám přiblíží, jak plyne voda i čas, vyrobíte si přesýpací hodiny a na vlastní kůži zažijte relativitu času

16:00 - 23:00
VIDA! science centrum
170 hravých exponátů, díky kterým zjistíte, jak funguje svět kolem nás.

 Rozpoutejte tornádo, zažijte zemětřesení, vyzkoušejte si trénink pilotů stíhaček, nebo postavte magnetickou sochu.

15:00 - 18:00
Industra Art
Workshop na téma cyklomoda
15:00 - 23:00
Klub přátel kolejových vozidel Brno
Prezentace historické parní lokomotivy 213.901

návštěvníci se budou moci svézt na stanovišti strojvedoucího a zažít tak atmosféru jízdy na zatopené parní lokomotivě za denního světla, ale také v noci.