Centrum umění nových medií - Vašulka Kitchen Brno 

Centrum umění nových medií - Vašulka Kitchen Brno 

Malinovského nám. 2, Brno
www.vasulkakitchen.org

Vstupné zdarma
​​​​​​​Poslední vstup ve 23:30

Ukázat na mapě

Aktuální výstavy

 • Finnbogi Pétursson: Tesla Tune 2023
 • Lloyd Dunn: Hypnagogické cykly 

Program

 • 20:0022:00 Finnbogi Pétursson: Tesla Tune 2023

  Dočasná instalace

  Zvuková instalace islandského umělce Finnbogi Péturssona, připravená pro Vašulka Kitchen Brno, je variací díla Tesla Tune (2007, 2014, 2015), které je věnováno odkazu vynálezce a fyzika Nikoly Tesly, prosazujícího na konci 19. století zavedení střídavého elektrického proudu. Dílo Tesla Tune pracuje s vlastnostmi elektrického proudu, zvuku, jeho frekvencemi a možnostmi transformace v prostoru. Site-specific instalace v hale Domu umění sestává z devíti různě dlouhých trubic s reproduktory, transformátoru a programovatelného spínače.

  Finnbogi Pétursson se narodil v roce 1959 v Reykjavíku a je významnou osobností současného islandského umění. Pracuje v úzkém propojení světa vědy, umění a přírody. Ve svých dílech zkoumá zvuk, světlo a jejich vlastnosti s důrazem na energie samotných látek, které jsou schopny vzájemné interakce v různých prostředích (vzduch, voda, pevné látky). Jeho experimentální projekty mají většinou podobu prostorových instalací, zaměřených na vlastnosti zvuku, materiálů a prezentují jeho zájem o zkoumání samotného média i fyzikálních vlastností přírody.

 • 20:3021:00 Lloyd Dunn: Hypnagogické cykly 

  Komentovaná prohlídka výstavy

  Série audiovizuálních instalací Hypnagogické cykly je inspirována psychickým fenoménem tzv. hypnagogického stavu vědomí. Prožíváme jej ve chvílích mezi bděním a spánkem, kdy usínáme a pod zavřenými víčky nám plynou disparátní tekuté obrazy a znějí útržky hlasů a ambientních zvuků. Instalace sestává z videoprojekce a samostatné zvukové stopy. Video a zvuk mají různou stopáž, takže se souvislosti mezi zvukovým prostředím a pohyblivými obrazy na projekčním plátně neustále posunují a vznikají tak nové a nové metaforické kombinace obrazu a zvuku.Multimediální umělec Lloyd Dunn (narozen 1957) se zabývá dialogem s přístroji. V roce 1987 společně s kolegy založil umělecký kolektiv Tape-beatles, který je řazen k prvním experimentálním skupinám, zaměřeným na problematiku duševního vlastnictví a autorského práva. Od roku 2009 se Dunn věnuje zatím poslednímu projektu – sérii online podcastů pod názvem nula.cc. Pokračuje v průzkumech uměleckých forem, využívajících technologie, apropriaci, koláž, time-based media a design. 

Centrum umění nových medií - Vašulka Kitchen Brno  na mapě