Vašulka Kitchen Brno  —Centrum umění nových medií

Vašulka Kitchen Brno  —Centrum umění nových medií

Dům pánů z Kunštátu, Dominikánska 9, Brno
www.vasulkakitchen.org

Vstupné zdarma
​​​​​​​Poslední vstup ve 19:45

Ukázat na mapě

Aktuální výstavy

 • Špela Petrič: PL'AI
 • Sigrún Hardarðottír: Permutace

Program

 • 17:0020:00 Špela Petrič: PL'AI

  V rámci Brněnské muzejní noci přichystala Vašulka Kitchen Brno kurátorovaný program ve spolupráci s umělkyní Špelou Petrič.  Autorka věnující se ve své intermediální tvorbě výzkumu vztahů mezi rostlinami nebo jinými živými organismy a technologiemi, představí projekt PL'AI. Jedná se o site-specific instalaci v podobě tříkanálové videoprojekce, která bude v prostorách Vašulka Kitchen Brno k vidění pouze během Brněnské muzejní noci. Součástí programu bude otevření a prezentace instalace PL'AI v 17:00 hod, ve které Špela Petrič představí svůj výzkum a projekt PLANT-MACHINE.

  PL'AI je součástí opusu PLANT-MACHINE a pracuje s pojmem hry jako ontologické podmínky všech živých těl, včetně rostlin. Projekt představuje několik měsíců trvající proces, v němž na sebe vzájemně působily rostoucí rostliny a robot s umělou inteligencí, jehož vnímání světa na ně bylo omezeno. Jejich vzájemné interakce, odkazují ke hře, která přesahuje lidské chápání času a přináší pohled na umělou inteligenci a to, jak ji může formovat rostlina, a naopak poukazuje na morfologii rostliny poznamenanou zásahy robota. 

  Špela Petrič pracuje s novými médii a přírodními vědami. Její umělecká praxe propojuje biomédia a jejich performativitu, zkoumá vztahy mezi těly, které odhalují základy našich (bio)technologických společností, a navrhuje alternativy jejich možné koexistence. Získala několik ocenění, mimo jiné White Aphroid (Slovinsko), Bioart and Design Award (Nizozemsko) a Award of Distinction na Prix Ars Electronica (Rakousko). 

 • 17:0020:00 Sigrún Hardarðottír: Permutace

  Výstava přístupná po dobu trvání Muzejní noci​​​​​​​Sigrún Hardarðottír se dlouhodobě zabývá tématem Gaia a souvislostí mezi lidským jednáním a přírodními silami. Pro výstavní projekt Permutace autorka připravila multimediální instalaci propojující islandskou přírodu s terénním výzkumem města Brna spolu s okolními lesy (Obora Holedná v Jundrově nebo Soběšický les), který realizovala na podzim roku 2023.  Výstava Permutace představuje interaktivní multimediální instalaci koncipovanou jako dialog mezi dvěma kontrastními světy – Brnem, živým středoevropským historickým městem ležícím ve středu jižní Moravy, která je obklopená rozmanitou a pestrou vegetací a faunou a na druhou stranu Islandem, zemí sopek, oceánů, gejzírů a vodopádů, jež může působit nehostinně. Instalace klade řadu otázek a tematizuje subjektivní prožívání reality, přičemž je dává do přímé konfrontace s obecně předpokládanými fakty vztahujícími se k chápání krajiny, přírody, stejně jako technologií. 

Vašulka Kitchen Brno  —Centrum umění nových medií na mapě