- aktuální výstavy ve vile Löw-Beer v Brně
- stálá expozice Podhoráckého muzea
aktuální výstava
výstava autorských prací členů spolku
- provází kurátorka výstavy Jana Černá, začátky prohlídek v 19 a ve 21 hodin, sraz účastníků u krbu ve schodišťové hale
- stálá expozice Památníku Mohyla míru
- stálá expozice Podhoráckého muzea
Jan Bražina / Galerie mladých
aktuální výstava
- rezervace místa na mailu pruvodci@vila.muzeumbrnenska.cz nebo 537 026 208
- začátek procházek v 18:00 a v 19:45
- cena: 50 Kč (Při nákupu vstupenky na procházku už není nutné hradit vstupné 20 Kč na program v areálu vily.)
- Procházky se konají jen za příznivého počasí.
- začátky prohlídek: 19:30, 20:50 a 21:50
- stálá expozice Podhoráckého muzea
- začátky představení: 21:15, 21:45 a 22:15
- stálá expozice Památníku Mohyla míru
Katarína Hládeková a Václav Magid / Galerie U Dobrého pastýře
V rámci otevřené dílny budou probíhat dva mini workshopy: vyrobíte si obrázek z lehaného skla, keramického ptáčka nebo šperk z porcelánu.
Začátky mini workshopů v 17.30, 18.00, 19.00, 20.00 a 20.30 hodin
- stálá expozice Podhoráckého muzea
18:15 a 19:00 = Kloboukový klub představí klobouky Dantes (přehlídky s výkladem); 20:00, 21:00, 22:00 = Z historie letohrádku (krátké prohlídky s výkladem).
https://moravska-galerie.cz/vystavy/stale-expozice/brno-predmesti-vidne/
- ze zahrady vily Löw-Beer do zahrady vily Tugendhat bude průchod zdarma, v opačném směru po zaplacení symbolického vstupného 20 Kč
Výstava se věnuje fenoménu módních doplňků - a to hned dvěma nejsilnějším: pokrývkám hlavy a kabelkám (ale ukážeme i doplňky další, jako např. vějíře, rukavičky nebo kapesníčky). Kromě toho, že mají praktickou funkci, vyjadřují zároveň míru vkusu a elegance i specifický osobitý styl. Návštěvníkům představíme desítky pokrývek hlavy z nejrůznějších materiálů a období a nejinak tomu bude u kabelek. Vystavené exponáty pochází ze tří soukromých sbírek – Zdeny Mudrákové, Jana Bačáka a Vlaďky Dobiášové. K vidění jsou i unikátní exponáty od známých osobností, ale i nejoblíbenější či nejprodávanější modely z různých časových epoch – od sklonku Habsburské monarchie až téměř po konec 20. století.
Jakub Polách / Galerie Kontext
guláš, vegetariánské chuťovky, ovocné mošty, cider a výrobky Klášterního pivovavru
Divadelní vystoupení k výročí uvěznění Silvia Pellica na Špilberku
z konce 18. st. s unikátní výmalbou s exotickými motivy a skrytými symboly svobodných zednářů.
- aktuální výstava Podhoráckého muzea
19:00, 20:00, 21:00
Umělci: Anna-Marie Berdychová, Samuel Stano
Kurátor: Eva Slabá
Kolaborativní habitat Anny-Marie Berdychové a Samuela Stana nabourává předěl mezi realitou a fikcí a buduje v blíže nespecikovatelné čekárně záhadu uvnitř galerijního prostředí. Každá dostatečně vyspělá technologie je totiž od určitého momentu k nerozeznání od magie.
Tomáš Hrůza s hostem Markusem Guschelbauerem
3. 5. 2023 – 11. 6. 2023
Dům pánů z KunštátuKurátor/ka Tereza Špinková
Koncept výstavy navazuje na autorskou knihu We Have Never Been Earth, která vznikla v rámci měsíční rezidence Tomáše Hrůzy a teoretičky vizuální kultury Andrey Průchové Hrůzové ve výzkumné, archivní, umělecké a vzdělávací instituci Visual Studies Workshop v Rochesteru, USA. Kniha je výsledkem tvůrčí spolupráce, v níž se umělec vyjadřuje prostřednictvím vizuální fotografické složky a teoretička se podílí na textové a performativní části. Výstava se bude zabývat "přenesením knihy" do galerijního prostředí v podobné formě, jako to realizovali autoři projektu již jednou v Holešovické Šachtě. Výstavní projekt We Have Never Been Earth si neklade za cíl působit na diváka odděleně pomocí vizuální, textové a performativní složky, ale prezentuje se spíše jako obrazotextová experimentální báseň, jejíž fotografická a literární složka sehrávají při komunikaci s publikem stejně důležitou roli. Tematicky se vztahuje k motivům zániku světa, a tedy i k fenoménu apokalypsy, který v současném (nejenom) vizuálním umění významně rezonuje. K problematice si však nachází vlastní cestu a nahlíží na ni z několika úhlů pohledu, jež výstava postupně rozkrývá. Výstava bude dále propojovat také práce autora, které se vztahují k nedávné kůrovcové kalamitě a obecně tematizovat zánik lesa jako naší mizející kolektivní paměti.
- Obě aktuální výstavy Muzea ve Šlapanicích budou samozřejmě přístupné po celou dobu akce.
Karin Písaříková
29. 3. 2023 – 28. 5. 2023
Dům pánů z Kunštátu, G99
Kurátor/ka Silvie Šeborová, Anita Topínka
Sólová výstava Karin Písaříkové, ve které zpracovává téma úklidu. Metodou uměleckého průzkumu se zamýšlí nad subjektivitou lidské zkušenosti s chaosem a řádem. Zkoumá motiv péče a udržitelnosti, neviditelné úkony, které se denně opakují. Zaměřuje se na ideu čistoty jako synonyma dobra i na očistu v rituálním slova smyslu. Cykličnost, s jakou se kartáče pohybují a odstraňují nánosy špíny, porovnává s cyklem lidského života.Umělkyně a kurátorka Karin Písaříková se ve své tvorbě zabývá reflexí každodenních problémů a mystérií pomocí výtvarné tvorby.Skrze různá média jako je performance, instalace, fotografie a video hledá způsoby interakce v životním i sociálním prostoru. Zajímají ji témata, která se jí přímo dotýkají, jako každodenní rutina, respektive její propojení s vlastní tvorbou. Spolupracuje se členy své rodiny, které do své tvorby zapojuje během hledání nových funkčních modelů. Od roku 2017 se ve spolupráci s JRC (Společné výzkumné středisko) Evropské unie zabývá tématem udržitelnosti a ekologické stopy. V roce 2015 obhájila doktorský titul na Tama Art University v japonském Tokiu.Výstava navazuje na rezidenci Karin Písaříkové v programu Brno Artists in Residence v roce 2022 na základě spolupráce mezi Fakutou výtvarných umění VUT v Brně a Domem umění v rámci každoroční otevřené výzvy pro absolventy*absolventky FaVU VUT.Výstava byla podpořena grantem Státního fondu kultury.www.karinpisarikova.com
Kino Art v Brně promítá již více než sto let. V srdci ale stále zůstává mladým kinem a o tom vás přesvědčí i na letošní muzejní noci. Můžete se těšit na kombinaci filmového a videoherního programu, a to pro děti i pro dospělé. Budete moct přivítat také letní sezónu na zahrádce Café Art pořádnou grilovačkou. Tak vezměte pohodlné oblečení a přijďte na pozdní oběd, večeři a film.
Žili byli tři bratři a tatínek jim nechal dědictví... Nejstarší syn dostal mlýn, prostřední peníze a nejmladší, hm, na toho zbyl jen kocour. Cha chá, jen obyčejný kocour?
Divadlo pro děti a celou rodinu.
Vstupné: 150 Kč dospělí / 80 Kč děti
Vyzvedněte si mapku na pokladně kina, která vás zavede do tajuplných zákoutích Kina Art. Tam budete luštit záludné filmové i nefilmové otázky, které vás přivedou k unikátnímu kódu, jímž otevřete pomyslnou truhlici s pokladem! Každý, kdo správně vyluští kód, vyhrává. Hra je určena pro děti.
Na zahrádce Café Art před kinem. Maximální počet lidí v týmu je 5 hráčů. Je možné si zarezervovat místo přes tento odkaz.
Vstupné doborovolné.
Na ploše přes 6200 m² na vás čeká přes 180 interaktivních exponátů, díky kterým můžete objevovat, jak funguje svět kolem nás.
je zábavní společnost zabývající se především autorským divadlem, dále pak výtvarným uměním a instalacemi, audiotvorbou, dřevořezbou, výrobou hudebních nástrojů, tradičními řemesly a vedením dílen pro děti i dospělé.
Můžete se těšit na divadlo pro děti a celou rodinu.
Vstupné: 150 Kč dospělí / 80 Kč děti
Odhalte tajemství barev v naší nově otevřené výstavě. Je váš stín vždycky šedý? Která barva byla v historii dražší než zlato? Zažijte dobrodružství v duhovém světě společně s Chamorrem, šedivým chameleonem, a poznejte, jaký by byl svět bez barev.
Café Art.
Hravé exponáty pod širým nebem s krásným výhledem na pavilony brněnského výstaviště. Venkovní expozice je otevřena pouze za příznivého počasí.
Outdoor úniková hra pro děti (8 - 14 let) i dospělé na téma záchrany planety Země proběhne v nedaleké Farské zahradě u galerie. Materiál ke hře bude k vyzvednutí přímo v GJJ.
Tajemné zvuky meditačních zvonů, obrazy ze skla. Přijďte na interaktivní dílnu, která bude zaměřená na zvuk v umění. Děti si vyzkouší práci s improvizovanými nástroji, jejichž jednotlivé zvuky se pokusí zaznamenat barevně na papír a poté svůj výtvor nechají rozeznít v rámci tabletové aplikace. Svůj výtvarný/hudební výtvor nám budou moci nasdílet. Nejlepší tři výtvory čeká v galerii ocenění. Lektorka: Lucie Zikánová
Mezigenerační projekt Rezonance umisťuje sondu do inspirací zvukem, tělem a krajinou tří českých umělců působících v rozdílných médiích: intuitivní kresby, sonicko-vizuální sochy a skleněných obrazů i objektů. Výstava představí meditativní pojetí umělecké tvorby s přesahy do arteterapie a vystupuje z galerie do veřejného prostoru města.
Oblast intuitivní kresby zastoupí olomoucká umělkyně Inge Kosková (*1940). V oblasti sochy a site-specific instalací ve veřejném prostoru i v galerii prezentujeme opavského umělce žijícího ve Vídni Matěje Franka (*1989). Zvukové skleněné a keramické objekty a obrazy ovlivněné japonskou kulturou vystaví sklářská umělkyně Lada Semecká (*1973) z Teplic.
Kurátorka: Radka Kaclerová
Malý sál.
Tušíte, proč mohou letadla létat, i když jsou těžší než vzduch? Nejen to se dozvíte na představení s pokusy s názvem Aero, kterou uvádíme v Divadle vědy. Místa nelze rezervovat, kapacita omezena.
Vyrobte si s námi krásné i užitečné drobnosti na památku – srdečně zváni jsou děti i rodiče všeho věku!
Jak pracují tradiční kováři a šperkaři? Přijďte se podívat na ukázku řemeslné výroby a kupte si jedinečné výrobky.
Za pomoci zkušeného promítače si můžou děti i dospělí vyzkoušet promítání z filmového pásu.
Velký sál.
Hurá na kolo! Workshop základní opravy jízdních kol pro začátečníky. Naučíme tě vyměnit a opravit duši, spravit řetěz nebo seřídit přehazovačku.
Vhodné pro dospělé a děti od 10 let.
Vstupné: 350 Kč dospělí / děti zdarma (kapacita 10 osob)
Registrace na: cyklowerkstatt
U příležitosti otevření nové klubovny v prostorech INDUSTRA LABS, jsme pro vaše děti připravili malou ochutnávku z činnosti našeho oddílu. Zkusí si vyrobit nouzový kompas, uvázat některé z užitečných uzlů, vyluštit jednoduché šifry, popřípadě další skautské dovednosti. A když nám počasí bude přát, vyzkouší si i lukostřelbu.
Vhodné pro děti 6 až 15 let.
Vstup: ZDARMA
Sraz účastníků na kavárně INDUSTRA COFFEE
Komorní výstava Digitálky představuje kolekci 264 kusů hodinek vyrobených v 50. až 90. letech 20. století.
Významné osobnosti, průmyslové úspěchy a nádherná místa, vše typické pro Moravu. Výstava inspirovaná loňským výročím 1200 let od první písemné zmínky o Moravanech v historických spisech.Prohlédněte si desítku panelů, které zdobí poutavá grafika okořeněná špetkou humoru.
Předvedení výstroje a výzbroje československé armády první republiky, předvedení výstroje a výzbroje rakousko-uherské armády
Předvedení výstroje československých legionářů
Módní přehlídka 1910 – 1938
Reprodukovaná hudba (šlágry první republiky, originální nahrávky z let 1920 -1938)
Pošta z první republiky
Ochutnávka dobových specialit
Flobertková střelnice
+ Občerstvení v muzejní kavárně
Úvod programu
Prohlédněte si samostatně za doporovodu našich kustodů v tradičních oděvech - o dějinách Romů od indické pravlasti po současnost prostřednictvím vizuálně působivé i informačně nabité expozice Muzea romské kultury.
Výstava liturgických rouch
Výtvarná dílna s tématikou hada - navazuje na program "Zvířata v Bibli"
Více informací na pokladně.
Jak poznáme samčí a samičí rostlinu? Může být obojím? A jak je to určeno geneticky? Problémy, se kterými se musel potýkat i Gregor Mendel
Dvorek, který provozuje kavárna Mitte, bude speciálně otevřený spolu s kavárnou až do půlnoci.
Program pro děti připravuje SVČ Lužánky (do 21:00), ale zabaví se i dospělí (až do půlnoci). Za správně vyplněný kvíz Vás odměna nemine. Přijďte se seznámit s významnými jihomoravskými osobnostmi historie i současnosti.
Při příležitosti 80. výročí úmrtí slavného vynálezce Nikoly Tesly (1856-1943) bude v TMB paralelně s Muzejní nocí probíhat mezinárodní výstava Není Tesla jako TESLA, která objasní, co vše se skrývá pod slovem „TESLA“. Objevy tohoto vizionáře daly základ moderní elektrotechnice a právě díky nim dnes můžeme používat dálkové ovladače, mobilní telefony, bezdrátové datové přenosy a další.
Foyer Univerzitního kina Scala nabízí pečlivě kurátorované výstavy plakátů z galerie Terryho ponožky, které se v pravidelných intervalech obměňují. Aktuální výstavu připravilo Sdružení Bienále Brno jako 81. výstavu cyklu Brno - hlavní město grafického designu.Pořadatelé: SBB / Sdružení Bienále Brno, Galerie Terryho ponožky / Terry Posters Praha, Univerzitní kino Scala BrnoVýstava je věnována 60. výročí vzniku Mezinárodní rady designu ICoD, jejímž je SBB / Sdružení Bienále Brno jediným českým členem.
Na výstavě jsou vedle 24 ofsetových plakátů Jana Rajlicha jr. z posledních 5 let (2018–2023) umístěny i grafické pozdravy/pohlednice 15 českých a slovenských členů SBB k 60. jubileu ICoD (den vzniku ICoD, která vznikla 27. 4. 1963 v Londýně pod názvem Icograda, se slaví jako Mezinárodní den designu).
Katalogový dvoulist k výstavě naleznete zde: http://sbb-bienale-brno.cz/wp-content/uploads/2023/04/JanRajlich-Scala-2023-Katalog-fin-wr.pdfO autorovi: Jan Rajlich jr. (nar. 10. 6. 1950 ve Vyškově) ač prakticky celý život žije v Brně, tak aktuální výstava je jeho první samostatnou výstavou plakátu v Brně. V poslední době jeho plakáty byly k vidění v Brně pouze na společné výstavě s jeho otcem Janem Rajlichem st. v HaDivadle (2010) a v tzv. intervenci do expozice Moravské galerie v Brně spolu se staršími olejomalbami a kresbami (2020).Jan Rajlich jr. vystavoval plakáty, grafický design, serigrafie, kresby a malbu na 38 samostatných výstavách doma i v zahraničí (Ahmedabad, Bratislava, Emmerich, Fort Collins, Charkov, Moskva, Olomouc, Ósaka, Praha, Varšava, Vídeň, Vyškov, Zlín, Žilina aj.) a na 170 domácích a 230 zahraničních kolektivních výstavách. Je laureátem Ceny města Brna (2001).
Jan Rajlich jr. je vzděláním architekt, ale od počátku své profesionální dráhy vedle 7letého intermezza v interiérové architektuře (Státní projektový ústav obchodu) inklinoval ke kresbě a malbě a zároveň se zabýval grafickým designem, který v jeho práci získal dominantní postavení. Ten také od roku 1983 vyučoval na brněnské „šuřce“ a od 90. let podnes na Odboru průmyslového designu FSI VUT Brno. V posledním dvacetiletí převažuje v Rajlichově výtvarné práci tvorba afišistická, ve které úročí své celoživotní zkušenosti s kresbou, písmem a také s počítačovou grafikou, jejímž byl u nás jedním z průkopníků (od r. 1987).
Vystavené plakáty vznikaly vesměs jako autorovy reakce na různé mezinárodní výzvy k aktuální kulturní a sociální tematice.
Motivy z plakátů a kreseb Jana Rajlicha jr. na tričkách apod. – https://janrajlich.t-shock.eu/cs/
O SBB: SBB / Sdružení Bienále Brno založil v roce 1991 Jan Rajlich st. jako občanské sdružení na podporu Mezinárodního bienále grafického designu v Brně. SBB se záhy transformovalo v profesní sdružení, které mj. organizuje akce, pořádá výstavy, vydává publikace atp. V současnosti má SBB 51 členů v Česku a na Slovensku a hrdě se hlásí i ke svým čestným členům, 59 významným grafikům z 29 zemí. SBB / Sdružení Bienále Brno je členem Mezinárodní rady designu ICoD (která má v současnosti sídlo v kanadském Montrealu). Jan Rajlich jr. byl zvolen v roce 1999 předsedou SBB a je jím dodnes…Výstava Jan Rajlich jr. – autorské plakáty 2018–2023 potrvá do 30. 6. 2023.https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10231432014129628&set=a.1826687033026&type=3
více informací na pokladně, for more info ask at the cash desk.
Program v muzeu
Venkovní areál u letadel
Program probíhá v půlhodinových blocích (místnost č. 243)
Prohlédněte si samostatně za doporovodu našich kustodů v tradičních oděvech - nová výstava výtvarných děl a architektonických návrhů Zdeňka Daniela. Kromě fantazijních maleb obsahuje také díla reflektující temnou rodinnou minulost zasaženou holokaustem.
Venkovní areál u letadel
Program v muzeu
Vycházejí od 18:00 každých 30 minut a projdou:
- reprezentační zasedací místnost
- přijímací pokoj hejtmana (tzv. Parádní pokoj)
- sál Zastupitelstva Jihomoravského kraje
- místnost Rady Jihomoravského kraje
- pracovnu hejtmana
- střechu
Poslední prohlídka vychází ve 23:00
od 18:00 v místnosti č. 302 (3. patro budovy KrÚ) studentky oboru Kadeřník a kosmetické služby Střední škola Brno Charbulova, p.o., budou česat a líčit příchozí návštěvníky
Květinovou výzdobu reprezentačních místností zajišťuje Střední zahradnická škola Rajhrad, příspěvková organizace
Prozkoumejte s námi rozmanitost dna oceánů. Podmořský svět díky 3D technologii poznáte ze zcela nové perspektivy a živočišné druhy budete mít téměř na dosah ruky. 3D brýle vám zapůjčíme při vstupu. Místa nelze rezervovat, kapacita omezena.
Setkání s jedním ze zvířat, o kterých se píše v Bibli. Letos se můžete těšit na hady. Představí se Vám korálovka a hroznýšovec. Výklad pro děti proběhne v 18:30, 19:30 a 20:30.
Pro milovníky kovářského řemesla a pro všechny zájemce o umění a tradiční řemeslo.
Poslechněte si vyprávění o dějinách Romů od indické pravlasti po současnost prostřednictvím vizuálně působivé i informačně nabité expozice Muzea romské kultury.
Divadlo Prkno
Hudební vystoupení a šermířská vystoupení; divadelní představení
18:15 Slovo ředitele Krajského úřadu JUDr. Romana Heinze Ph.D.
18:20 Vystoupení Taneční konzervatoře Brno
19:30 Módní přehlídka Střední školy umění a designu Brno (obor Ekotextil design) ve spolupráci s nadací Veronica & AlešBáry
20:30 Vystoupení Akordeonového kvarteta ZUŠ Františka Jílka
21:00 Vystoupení Folklórního souboru Kosteláci
21:30 Vystoupení Akordeonového kvarteta ZUŠ Františka Jílka
22:00 Vystoupení Folklórního souboru Kosteláci
Dominikánské náměstí 1
Sleva 20 % na vstupnéOtevřeno 18.00–23.00 - poslední vstup ve 22.15
Prohlídky probíhají průběžně bez průvodce,maximálně 100 návštěvníků za hodinu
.
Navštivte novou expozici "Ohnivý kůň a drak".
Volná prohlídka Sněmovního sálu, Rytířského sálu a nově zrekonstruovaného Sálu Rady města Brna s barokními nástěnnými malbami pocházejícimi patrně z let 1728–1729.
VSTUPNÉ: zdarma
Poslední vstup ve 23.30
Site-specific performance studentů Ateliéru fyzického divadla JAMU.
- Prohlídky autentického interiéru ve stylu běžného pracovního dne posádky vlakové pošty v roce 1989.
- Setkání s autorem knihy Vlaková loupež po česku Petrem Študentem
Skákací hrad od umělecké skupiny RAFANI / terasa (vhodné pro děti).
Expozice "Lidé a peníze" Návštěvnického centra v Brně vytvořená ve spolupráci s Moravským zemským muzeem se nalézá v budově dřívější Hypoteční banky markrabství Moravského a dnes České národní banky. Nabízí jedinečný pohled pohled na historii vývoje peněz a prezentuje ucelený vývoj měny v českých zemích s důrazem na odlišná specifika tohoto fenoménu na Moravě. Návštěvníci si mohou prohlédnout unikátní dokumenty dokládající historii měnové politiky, dále platidla a ukázky ochrany peněz v minulosti a současnosti.
Vystoupení skupiny slyšících a neslyšících tlumočníků z Brna, která se věnuje uměleckému tlumočení do českého znakového jazyka.
Vstup ve skupinách (max. 50 lidí) každých 20 minut. Poslední vstup 22:40
V expozicích návštěvníci uvidí přehled všech systémů tvořících lidské tělo, řazených dle orgánových soustav. Muzeum je součástí Anatomického ústavu a slouží k výuce studentů medicíny i odborníků z klinické praxe. Jednou ze zajímavostí je kopie kostry „moravského obra“ Josefa Drásala, který dosáhl výšky 242 cm.
Vstup volný.
Zákaz fotografování.
Nevhodné pro děti a citlivé povahy.
Otevřená dílna s možností výroby placek (vhodné pro děti).
Expozice současných a historických traktorů ZETOR
Workshop pro všechny věkové kategorie (vhodné pro děti).
Make Vrky Models, Not War – Výstava dřevěných modelů pana Martina Navrkala
Šlapací traktůrky a slalomová dráha pro nejmenší návštěvníky, zábavné kvízy, tvořivá stanoviště
Vstup: Bratislavská 68
Otevřeno: 18.00 – 23.30
Zdarma, na místě budou vydávány časové vstupenky
Poslední vstup ve 23.00
Prohlídka je s průvodcem
Výstava "Krása ve skle a kovu" představuje dílo jednoho z nejvýznamnějších tvůrců československých a českých mincí Jiřího Harcuby (1928-2013), které odkázal ČNB. Na několika desítkách sochařských a sklářských exponátů dokumentuje celoživotní dílo tohoto světově uznávaného sklářského výtvarníka, sochaře a medailéra, který je autorem např. české pětikoruny.
Promítání v Kině CIT, připravené Ateliérem video FaVU v Brně. Hlavním bodem programu budou projekce bakalářských prací studentů.
Více info bude zveřejněno na instagramových a facebookových stránkách ateliéru.
Vstup volný.
Nechejte si vykreslit svůj portrét do pěny cappuccina nebo čokolády v Café Robot / přízemí.
Muzejní noc 2023 ve vile Tugendhat umožní návštěvníkům dvě formy návštěvy:
1. Návštěva zahrady zdarma
Vstup je možný jak z ulice Černopolní, tak ze zahrady vily Löw-Beer.
2. Prohlídky interiérů vily. Prohlídky jsou početně a kapacitně omezeny, proto je nutné je zakoupit předem online. Vstupenky budou od 15. 5. 2023 v prodeji na www.vilatugendhat.cz
Co je kurent? A dá se bádat bez dnešních vymožeností? Poznejte život a práci G. J. Mendela
Bohatý doprovodný program v okolí a uvnitř Pavilonu Anthropos - tvůrčí dílny, aktivity pro rodiny s dětmi, hudebně-divadelní vystoupení
Expozicí ART IS HERE vás provede naše Robokočka, sraz v prvním patře u skluzavky.
18:00 a 22:00 – Komentovaná prohlídka Müllerova domu – Historií domu bude v dobovém oděvu provázet Eleonora Müllerová, žena starosty Františka Müllera.
18:30 – 22:00 – Tišnov – od prvního písmene – Letošní muzejní noc bude směřovat k výročí 790 let od první písemné zmínky o Tišnově, která je obsažena v zakládací listině cisterciáckého kláštera Porta Coeli. Pro rodiny s dětmi bude připravena šifrovací hra na půdorysu historie Tišnova. Průvodcem hry a cesty do minulosti bude tišnovský lev (erbovní zvíře města).
Mezi léty 1985 – 1992 došlo na Ukrajině k částečnému uvolnění poměrů spojenému s rozmachem stavebních aktivit a možností svobodněji tvořit. Vznikla u nás neznámá architektura pozdního socialismu se specifickou postmodernistickou estetikou. V menší míře lze příchod nových myšlenek pozorovat i v české architektuře. Prosazují se odspodu úsilím jednotlivců.Výstava na příkladu cca dvacítky staveb hledá paralely mezi architektonickým dědictvím pozdního socialismu na Ukrajině a v Československu. Prezentovány budou nedavno pořízené fotografie Pavla Dorogoye a Davida Konečného. Ukazují současný stav 30 let užívaných domů z nichž část byla poškozena válkou.
Průběžná prohlídka Pamětní síně i venkovních prostor s průvodci, kteří návštěvníkům poskytnou odborný historický výklad.
Workshop Divadla Radost zaměřený na výrobu loutek.
prohlídky pro skupiny 40 osob začínají každou čtvrt hodinu. V průběhu necelé hodiny zájemci projdou zákulisím Besedního domu, poslechnou si dva krátké koncerty a seznámí se s novými edukačními programy pro děti i dospělé. Role průvodců se ujímá vedení Filharmonie Brno: ředitelka, náměstek, dramaturg, manageři koncertního oddělení, a nebo třeba tisková mluvčí.
Jakubské náměstí
Sleva 20 % na vstupné
Otevřeno 18.00–23.00 - poslední vstup ve 22.30
Prohlídky probíhají po 30 minutách (vždy maximálně 20 osob)
Druhá největší kostnice v Evropě, hned po té pařížské, s kosterními ostatky více než 50 tisíc zemřelých.
Zelný trh 21
Sleva 20 % na vstupné
Otevřeno 18.00–23.00 - poslední vstup ve 22.00
Prohlídky probíhají po 30 minutách (vždy maximálně 25 osob)
Téměř kilometrový labyrint středověkých chodeb a sklepů.
PROGRAM:
Na mimořádné sérii večerních prohlídek expozice Beringie v Zoo Brno představíme na zkráceném prohlídkovém okruhu živočišné druhy s večerní aktivitou. Za setmění tak uvidíte vlčí smečku nebo urzony kanadské. Průvodce po večerní trase prozradí zajímavosti ze života těchto živočichů, ale i drobný exkurz do historie této části zoologické zahrady, neboť právě letos slaví 70 let od svého založení.
Na prohlídku naváže expedice do Afriky prostřednictvím jedinečných filmů ve virtuální realitě. Přijďte do Zoo Brno a nezapomeňte, že díky nám víte o přírodě víc.
Časy prohlídek a promítání virtuální reality:
18.00–19.30
19.30–21.00
21.00–22.30
Pohádková performance pro malé i věčné děti
Komentovanou prohlídku výstavy Jan Rajlich jr. – autorské plakáty 2018–2023 uvede autor.
Komentovaná prohlídka prostor s výkladem vedoucího Archivu města Brna, PhDr. Libora Blažka
lektorský úvod
Poslechněte si vyprávění o dějinách Romů od indické pravlasti po současnost prostřednictvím vizuálně působivé i informačně nabité expozice Muzea romské kultury.
Akustická performance zvukového umělce a sochaře Martina Janíčka a hráče na japonskou flétnu shakuhachi Marka Matviji. Můžete se těšit na rozeznění objektů Lady Semecké a originální nástroje Martina Janíčka v kombinaci s bambusovou flétnou shakuhachi, která původně sloužila zen-buddhistickým mnichům k meditaci.
Martin Janíček je zvukový umělec, sochař, hudebník a zvukový designér. Zajímá ho výzkum akustických vlastností různých materiálů a konstruování nových nástrojů. Původně se vyučil slévačství bronzu, poté vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze, kde dále působil jako asistent Miloše Šejna v ateliéru konceptuální tvorby. Spolupracoval se skupinou mamapapa a zúčastnil se řady projektů u nás i v zahraničí.
Marek Kimei Matvija je mistrem hry na původem japonskou bambusovou flétnu shakuhachi. Japonskou tradiční hudbu studuje pod vedením mistra Mitsuhashiho Kifu, který mu udělil mistrovský titul. Marek se tak stal historicky prvním Čechem, jenž dosáhl tohoto uznání. Vedle japonské hudby má Marek též velkou vášeň pro improvizovanou a soudobou hudbu; je člen Topos Kolektivu, který vytváří hudbu pro konkrétní místo a prostor.
Originální smyčcový kvartet zahraje známá díla od Mozarta až po současnost
Malý sál.
V rámci Brněnské muzejní noci se v Kině Art na filmovém plátně podíváme na zoubek polozapomenutému klenotu československé videoherní scény z konce 90. let. Ve stínu havrana je klasickou adventurou od slovenských vývojářů Rainbow Rhino a českého vydavatele Cinemax, kde k její zapamatovatelnosti přispěl i dabing Jiřího Lábuse, který si střihl všechny postavy ve hře. Pojďte si s námi v Malém sále zahrát a pobavit se o velmi neobyčejném příběhu bývalého mnicha Severína.
Refektář, knihovna, Mendelův pokoj (kapacita 15 osob)
lektorský úvod
Karin Písaříková Komentovaná prohlídka výstavy.
29. 3. 2023 – 28. 5. 2023
Dům pánů z Kunštátu, G99
Kurátor/ka Silvie Šeborová, Anita Topínka
Sólová výstava Karin Písaříkové, ve které zpracovává téma úklidu. Metodou uměleckého průzkumu se zamýšlí nad subjektivitou lidské zkušenosti s chaosem a řádem. Zkoumá motiv péče a udržitelnosti, neviditelné úkony, které se denně opakují. Zaměřuje se na ideu čistoty jako synonyma dobra i na očistu v rituálním slova smyslu. Cykličnost, s jakou se kartáče pohybují a odstraňují nánosy špíny, porovnává s cyklem lidského života.Umělkyně a kurátorka Karin Písaříková se ve své tvorbě zabývá reflexí každodenních problémů a mystérií pomocí výtvarné tvorby.Skrze různá média jako je performance, instalace, fotografie a video hledá způsoby interakce v životním i sociálním prostoru. Zajímají ji témata, která se jí přímo dotýkají, jako každodenní rutina, respektive její propojení s vlastní tvorbou. Spolupracuje se členy své rodiny, které do své tvorby zapojuje během hledání nových funkčních modelů. Od roku 2017 se ve spolupráci s JRC (Společné výzkumné středisko) Evropské unie zabývá tématem udržitelnosti a ekologické stopy. V roce 2015 obhájila doktorský titul na Tama Art University v japonském Tokiu.Výstava navazuje na rezidenci Karin Písaříkové v programu Brno Artists in Residence v roce 2022 na základě spolupráce mezi Fakutou výtvarných umění VUT v Brně a Domem umění v rámci každoroční otevřené výzvy pro absolventy*absolventky FaVU VUT.Výstava byla podpořena grantem Státního fondu kultury.www.karinpisarikova.com
expozicí ART IS HERE vás provede naše Robokočka, sraz v prvním patře u skluzavky
Karin Pisaříková
29. 3. 2023 – 28. 5. 2023
Dům pánů z Kunštátu, G99
Kurátor/ka Silvie Šeborová, Anita Topínka
Sólová výstava Karin Písaříkové, ve které zpracovává téma úklidu. Metodou uměleckého průzkumu se zamýšlí nad subjektivitou lidské zkušenosti s chaosem a řádem. Zkoumá motiv péče a udržitelnosti, neviditelné úkony, které se denně opakují. Zaměřuje se na ideu čistoty jako synonyma dobra i na očistu v rituálním slova smyslu. Cykličnost, s jakou se kartáče pohybují a odstraňují nánosy špíny, porovnává s cyklem lidského života.Umělkyně a kurátorka Karin Písaříková se ve své tvorbě zabývá reflexí každodenních problémů a mystérií pomocí výtvarné tvorby.Skrze různá média jako je performance, instalace, fotografie a video hledá způsoby interakce v životním i sociálním prostoru. Zajímají ji témata, která se jí přímo dotýkají, jako každodenní rutina, respektive její propojení s vlastní tvorbou. Spolupracuje se členy své rodiny, které do své tvorby zapojuje během hledání nových funkčních modelů. Od roku 2017 se ve spolupráci s JRC (Společné výzkumné středisko) Evropské unie zabývá tématem udržitelnosti a ekologické stopy. V roce 2015 obhájila doktorský titul na Tama Art University v japonském Tokiu.Výstava navazuje na rezidenci Karin Písaříkové v programu Brno Artists in Residence v roce 2022 na základě spolupráce mezi Fakutou výtvarných umění VUT v Brně a Domem umění v rámci každoroční otevřené výzvy pro absolventy*absolventky FaVU VUT.Výstava byla podpořena grantem Státního fondu kultury.www.karinpisarikova.com
Mgr. Miriam Kolářová: Nezávislé ženy v umění středověku (Mlada Přemyslovna, Konstancie Uherská, Anežka Česká, Eliška Rejčka)
Divadlo Kufr
Komentovaná prohlídka prostor s výkladem vedoucího Archivu města Brna, PhDr. Libora Blažka
Tušíte, proč mohou letadla létat, i když jsou těžší než vzduch? Nejen to se dozvíte na představení s pokusy s názvem Aero, kterou uvádíme v Divadle vědy. Místa nelze rezervovat, kapacita omezena.
Navštivte naši novou výstavu výtvarných děl a architektonických návrhů Zdeňka Daniela. Kromě fantazijních maleb si můžete prohlédnout také díla reflektující temnou rodinnou minulost zasaženou holokaustem.
Dvojice bratrů Milkových prorazila hudební scénu svým chytlavým funky stylem. Spolupracují s hitmakerem Michalem Davidem a úspěchy slaví i v zahraničí. Přijďte je zažít s námi!
Chill out zóna s barem s DV/VJ produkcí.
kurátorská komentovaná prohlídka
scénické čtení - Naďa Kovářová a Václav Veselý
Dočasná instalace
Zvuková instalace islandského umělce Finnbogi Péturssona, připravená pro Vašulka Kitchen Brno, je variací díla Tesla Tune (2007, 2014, 2015), které je věnováno odkazu vynálezce a fyzika Nikoly Tesly, prosazujícího na konci 19. století zavedení střídavého elektrického proudu. Dílo Tesla Tune pracuje s vlastnostmi elektrického proudu, zvuku, jeho frekvencemi a možnostmi transformace v prostoru. Site-specific instalace v hale Domu umění sestává z devíti různě dlouhých trubic s reproduktory, transformátoru a programovatelného spínače.
Finnbogi Pétursson se narodil v roce 1959 v Reykjavíku a je významnou osobností současného islandského umění. Pracuje v úzkém propojení světa vědy, umění a přírody. Ve svých dílech zkoumá zvuk, světlo a jejich vlastnosti s důrazem na energie samotných látek, které jsou schopny vzájemné interakce v různých prostředích (vzduch, voda, pevné látky). Jeho experimentální projekty mají většinou podobu prostorových instalací, zaměřených na vlastnosti zvuku, materiálů a prezentují jeho zájem o zkoumání samotného média i fyzikálních vlastností přírody.
Koncert tvůrčí platformy Jiřího Hrubého (klavír) a Jiřího M. Procházky (zpěv a kompozice). Výběr z písní a skladeb Pavla Haase, Leoše Janáčka a Antonína Dvořáka.
Refektář, knihovna, Mendelův pokoj (kapacita 15 osob)
Doprovodný program v zahradě Mahenova památníku
17. veršobraní s českými a moravskými básníky
Mgr. Lenka Stolárová: Petr Paulus Rubens a jeho dílo
Komentovaná prohlídka výstavy
Série audiovizuálních instalací Hypnagogické cykly je inspirována psychickým fenoménem tzv. hypnagogického stavu vědomí. Prožíváme jej ve chvílích mezi bděním a spánkem, kdy usínáme a pod zavřenými víčky nám plynou disparátní tekuté obrazy a znějí útržky hlasů a ambientních zvuků. Instalace sestává z videoprojekce a samostatné zvukové stopy. Video a zvuk mají různou stopáž, takže se souvislosti mezi zvukovým prostředím a pohyblivými obrazy na projekčním plátně neustále posunují a vznikají tak nové a nové metaforické kombinace obrazu a zvuku.Multimediální umělec Lloyd Dunn (narozen 1957) se zabývá dialogem s přístroji. V roce 1987 společně s kolegy založil umělecký kolektiv Tape-beatles, který je řazen k prvním experimentálním skupinám, zaměřeným na problematiku duševního vlastnictví a autorského práva. Od roku 2009 se Dunn věnuje zatím poslednímu projektu – sérii online podcastů pod názvem nula.cc. Pokračuje v průzkumech uměleckých forem, využívajících technologie, apropriaci, koláž, time-based media a design.
V podání Kateřiny Humhalové a Ondřeje Dvořáčka
Malý sál.
Mendelův skleník v zahradě opatství, vstup volný
projekce kultovního filmu režiséra Karla Zemana
Uvedeme 2 hry klasického Kjógenu: Horský asketa zlodějem tomelů (Kaki jamabuši) a Lahodný jed (Busu).
Refektář, knihovna, Mendelův pokoj (kapacita 15 osob)
Jazzové duo Vibrafon (Patricie Pitrunová) a klavír (Markéta Nováková). Jazzové standardy, improvizace- Ja-Da, Fly Me to the Moon, Lullaby of Birdland, On the Sunny Side of the Street a další.
Prozkoumejte s námi rozmanitost dna oceánů. Podmořský svět díky 3D technologii poznáte ze zcela nové perspektivy a živočišné druhy budete mít téměř na dosah ruky. 3D brýle vám zapůjčíme při vstupu. Místa nelze rezervovat, kapacita omezena.
Jak vypadalo středověké ghetto, kde stávaly někdejší velké synagogy a proč vlastně v Brně nemáme historické židovské památky? Brněnská pobočka Židovského muzea v Praze společně s centrem židovské kultury ŠTETL připravila projekci a přednášku zaměřenou na historii brněnské židovské komunity, která se uskuteční přímo v někdejším srdci středověkého dění, na dnešním Římském náměstí. Přednášku povedou lektorka muzea Barbora Dočkalová a badatel Michal Doležel.
Začátky přednášek ve 21:00 a 22:00.
Koncert
Program v muzeu
Venkovní areál u letadel