Vašulka Kitchen Brno

Vašulka Kitchen Brno

Malinovského nám. 2, Brno
www.vasulkakitchen.org

Vstupné zdarma
​​​​​​​Poslední vstup ve 23:30

Ukázat na mapě

Aktuální výstavy

 • Aktuální výstava

Program

 • 18:0024:00 Interaktivní mobilní aplikace Petra Svárovského pro Brno ve spolupráci s KKRD Boys 

  Mobilní aplikace FLEKY, kterou bude Vašulka Kitchen prezentovat během Muzejní noci, byla vytvořená speciálně pro Brno. Pomocí prvků rozšířené reality a brněnského pověstného nářečí hantec mohou návštěvníci s aplikací navštívit rozmanitá místa v okolí a dozvědět se o pozoruhodných událostech a lidových historkách, které se k nim váží. Tvorba jejich zápisů byla navíc svěřena těm nejlepším – literárnímu kolektivu a odborníkům na zdejší noční život KKRD Boys.

  Aplikace nabízí seznam míst v blízkosti budovy Domu umění (kde sídlí i Vašulka Kitchen): Uživatel si jedno vybere a mobilní telefon jej k němu navede. Jakmile dorazí do místa určení, odemkne se obrazovka s plným textem příběhu, který se tam odehrál, a to včetně zvuků, pachů, kontaktu s místními nebo například povětrnostními vlivy. Pokud si troufne, může se podělit i o vlastní historky a umístit je na místa, kde se odehrály. 

  Aplikace bude zdarma ke stažení na Google Play Store (název aplikace je „FLEKY“) a bude návštěvníkům Muzejní noci přístupná v sobotu 7. srpna od 18:00 do 24:00. Její otevření má ale háček –­ je uzamčená na heslo, pro které se budete muset stavit ve Vašulka Kitchen Brno. 

  Petr Svárovský (1962) je umělec, autor, pohybující se v oblasti nových médií a virtuální reality. V poslední době jej zajímají technologické možnosti a využití mobilního telefonu a aplikací, které jsou prostředkem pro virtuální i fyzické zkušenosti utvářené kolektivní participací a strategiemi, jejichž cílem je posouvat hranice umění mimo běžně vymezené teritorium.

  KKRD Boys je skupina brněnských literátů. Věnují se satiře zaměřené převážně na brněnské reálie. Jejich jazyk je inspirován současnou brněnskou mluvou a historky vychází ze skutečných příběhů. Nedávno byli oceněni prestižní cenou Magnesia Litera. Dílo KKRD Boys bylo zdramatizováno divadlem Husa na provázku. 

 • 18:0024:00 Aktuální výstava

  Nový výběr digitálních tisků Woodyho Vašulky ze série Luciferova zakázka a po delší době opět Vašulka Kitchen Brno vystaví unikátní audiovizuální instalaci manželů Vašulkových: Znovunavštívené světlo – Pole šumu. 

  Připravujeme nový výběr digitálních tisků Woodyho Vašulky ze série Luciferova zakázka z let 1977–2003, v níž umělec zaznamenal skeny destičky počítačových obvodů, nalezené v různém stádiu destrukce ve skladu na zahradě Woodyho domu v Santa Fe. Otisky hardwaru můžeme číst jako diagramy znázorňující skryté a autonomní fungování strojů, které Vašulkovi fascinovalo.

  Po delší době opět bude vystavena i unikátní audiovizuální instalace manželů Vašulkových: Znovunavštívené světlo – Pole šumu. Video-environment vzniklý projekcí pulzujících kruhů tvořených elektronickým signálem na stěny místnosti, je Woodyho 3D transformace společného videa Noisefields (Pole hluku) z roku 1974. Snímek Noisefields zaznamenává zrod videoobrazu z elektronického signálu, je elektronickou vizuální hudbou i znějícím obrazem současně.Elektronický obraz tvoří dvě části – ve středu umístěný kruh a pozadí vyplňující zbytek obrazovky. Obě složky obrazu neustále pulzují v synchronizaci se zvukem generovaným činností elektronického zařízení. Jedna z částí vždy zobrazuje pulzující barvu a druhá hrubý, nestrukturovaný materiál videa – „videošum“.

 • 18:0024:00 Prezentace výstupů z mezinárodních online workshopů

  Prezentace výstupů z mezinárodních online workshopů:

  VECTOR SYNTHESIS vedený Derekem Holzerem – účastníci zkoumali vztah mezi zvukem a obrazem. Výsledkem jsou projekce digitálních uměleckých děl vytvořených dobovou počítačovou grafikou, ale také současnými laserovými zobrazovacími technikami. Workshop byl inspirován uměleckými díly umělců, jako jsou Mary Ellen Bute, Nam June Paik, Steina a Woody Vasulkovi a Gary Hill.

  DATA ORCHESTRA vedený Jiřím Suchánkem – workshop účastníky seznámil s principy sonifikace a jejich využitím ve své tvorbě, vytvářeli vlastní data-sety a poté algoritmy převádějící vybrané datasety do zvukových struktur v prostředích Max/msp. Během Brněnské muzejní noci budou prezentovaná zvuková představení účastníků.

Vašulka Kitchen Brno na mapě